logo_green.jpg (1131 Byte)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program


Wednesday July 26th

  • 17:00 Registration Desk Open at the Phyletic Museum
  • 18:00 Official Workshop Opening
  • 18:45 Martin Fischer, FSU Jena, Presentation of the Phyletic Museum
  • 19:30 Welcome Gathering at the Phyletic Museum (included in registration fee)

Thursday July 27th

  • 8:30 Registration Desk Open
  • 9:00 Start
  • 9:00 Mark Bedau, Reed College, Portland and Protolife SRL, Venice, Automated Design of Artificial Life Forms from Scratch (invited talk)
  • 10:00 Coffee Break
  • 10:30 Andrew Kuznetsov, Mark Schmitz, Kristian Müller, Freiburg University, On Bio-Design of Argo-Machine
  • 11:00 Soichiro Tsuda, Klaus-Peter Zauner, Yukio-Pegio Gunji, Kobe University and Southampton University, Computing Substrates and Life
  • 11:30 Tomoya Miura and Kazuto Tominaga, Tokyo University of Technology, An Approach to Algorithmic Music Composition with an Artificial Chemistry
  • 12:00 Lunch Break
  • 13:30 Jürgen Schmidhuber, IDSIA Lugano, Gödel Machines (invited talk)
  • 14:30 Coffee Break
  • 15:00 Nils Bertschinger, Eckehard Olbrich, Nihat Ay, Jürgen Jost, MPI Mathematics in the Sciences, Leipzig, Information and Closure in Systems Theory
  • 15:30 Tatsuya Nomura, Ryukoku University, Category Theoretical Formalization of Autopoiesis from Perspective of Distinction between Organization and Structure
  • 16:00 Posterpresentation with Coffee & Cake
  • 16:45 Sven Magg, Rene te Boekhorst, University of Hertfordshire, Interaction and Emergent Behavior in Heterogeneous Groups of Artificial Agents
  • 17:15 Alexander Scheidler, Daniel Merkle, Martin Middendorf, University of Leipzig, Emergent Sorting Patterns and Individual Differences of Randomly Moving Ant-Like Agents
  • 18:45 Meeting at "Hanfried Monument" (Markt) and walking to Willhelmshöhe (Restaurant)

  • 19:30 Conference Dinner (included in registration fee)

Friday July 28th

  • 9:00 Sanjay Jain, University of Delhi, The Emergence and Collapse of Complexity: Perspective from an Evolving Network Model (invited talk)
  • 10:00 Coffee Break
  • 10:30 N. Parisey, M. Beurton-Aimar, C. Lales, J. P. Mazat, University of Bordeaux, Multi-Agent Design to Reduce Complexity of Biological Processes Description
  • 11:00 Jan T. Kim, University of East Anglia, A Rule-Based Approach to Selecting Developmental Processes
  • 11:30 Moritz Buck, Chrystopher L. Nehaniv, University of Hertfordshire, Effect of Multi-Level Fitnesses on the Evolution of Multicellularity in Artificial Organisms
  • 12:00 Coffee Break
  • 12:30 Johannes F. Knabe, Chrystopher L. Nehaniv, Maria J. Schilstra, University of Hertfordshire, Evolutionary Robustness of Differentiation in Genetic Regulatory Networks
  • 13:00 Naoki Matsumaru, Pietro Speroni di Fenizio, Florian Centler, Peter Dittrich, FSU Jena, On the Evolution of Chemical Organizations
  • 13:30 General Discussion
  • 14:00 End of Official Workshop Program
  • Afternoon: Self-organizing Discussion Groups, Hiking, ...